Plugins - Redirection for Contact Form 7 - Stable (latest release) - en to nl translation catalogue (620 entries)

en: File type is not allowed
nl: Dit bestandstype is niet toegestaan

en: Upgrade to Pro
nl: Upgraden naar Pro

note: translators: %1$s - HTML tag, %2$s - discount, %3$s - HTML tag, %4$s - product name.
en: Get %1$sup to %2$s off%3$s when you upgrade your %4$s plan or renew early.
nl: Krijg %1$stot %2$s korting%3$s wanneer je je %4$s abonnement opwaardeert of vroegtijdig verlengt.

note: translators: %1$s - HTML tag, %2$s - discount, %3$s - HTML tag, %4$s - product name.
en: Our biggest sale of the year: %1$sup to %2$s OFF%3$s on %4$s. Don't miss this limited-time offer.
nl: Onze grootste uitverkoop van het jaar: %1$stot %2$s KORTING%3$s op %4$s. Mis deze tijdelijke aanbieding niet.

en: Resources
nl: Gegevensbronnen

en: Form Analytics
nl: Formulier analytics

en: Quick Setup Guide
nl: Snelle installatiegids

en: Since Last Entry
nl: Sinds de laatste invoer

en: Today's Entries
nl: Inzendingen van vandaag

en: Total Entries
nl: Totaal aantal invoeringen

en: Add a Save Entry action to your contact forms to capture the submitted data.
nl: Voeg een actie Invoer opslaan toe aan je contactformulieren om de ingediende gegevens vast te leggen.

en: No form submissions found.
nl: Geen formulier indieningen gevonden.

en: View details
nl: Bekijk details

en: Date
nl: Datum

en: Submission Title
nl: Indiening titel

en: Last 90 days
nl: Afgelopen 90 dagen

en: Last 30 days
nl: Afgelopen 30 dagen

en: Last 15 days
nl: Afgelopen 15 dagen

en: Show data for
nl: Gegevens weergeven voor

en: Explore add-ons
nl: Ontdek add-ons

en: Get help from our team
nl: Verkrijg hulp van ons team

en: Support
nl: Ondersteuning

en: Step-by-step guides
nl: Stapsgewijze handleidingen

en: Tutorials
nl: Handleidingen

en: Browse our guides
nl: Bekijk onze handleidingen

en: Documentation
nl: Documentatie

en: Add Actions
nl: Acties toevoegen

en: Configure what happens after a user submits your form: redirect to a thank-you page, save entries, and more.
nl: Configureer wat er gebeurt nadat een gebruiker je formulier heeft verzonden: doorverwijzen naar een bedankt pagina, invoer opslaan en meer.

en: Add Post-Submission Actions
nl: Acties na verzending toevoegen

en: Step 2
nl: Stap 2

en: Choose which Contact Form 7 form you want to enhance with post-submission actions.
nl: Kies welk Contact Form 7 formulier je wilt uitbreiden met acties na bericht indiening.

en: Select a Form
nl: Een formulier selecteren

en: Step 1
nl: Stap 1

en: Latest Entries
nl: Meest recent

en: Updating option
nl: Optie aan het updaten

en: Enable Debug Mode
nl: Schakel debug modus In

en: Advanced Settings
nl: Geavanceerde instellingen

en: Enter your license key
nl: Vul je licentiesleutel in

en: Configure
nl: Configureren

en: An error occurred while updating the license
nl: Er is een fout opgetreden tijdens het updaten van de licentie

en: Explore Premium
nl: Ontdek Premium

en: Get conditional redirects, CRM integrations, and more with premium add-ons.
nl: Krijg voorwaardelijke omleidingen, CRM integraties en meer met Premium add-ons.

en: Unlock Advanced Features
nl: Ontgrendel geavanceerde functies

en: Get Premium Now
nl: Verkrijg nu Premium

en: Unlock all premium features and take your Contact Form 7 to the next level with our powerful add-ons.
nl: Ontgrendel alle Premium functies en til je Contact Form 7 naar een hoger niveau met onze krachtige add-ons.

en: Ready to Enhance Your Forms?
nl: Klaar om je formulieren te verbeteren?

en: Learn more
nl: Lees verder

en: You are about to reset all Redirection for Contact Form 7 settings.
nl: Je staat op het punt om alle instellingen van Redirection for Contact Form 7 opnieuw in te stellen.

en: Reset Settings
nl: Reset instellingen

en: Why Upgrade to Premium?
nl: Waarom upgraden naar Premium?

en: All Premium Add-ons
nl: Alle Premium uitbreidingen

en: Extend your forms with our premium features to collect leads, accept payments, and integrate with external services.
nl: Breid je formulieren uit met onze Premium functies om leads te verzamelen, betalingen te accepteren en te integreren met externe diensten.

en: Premium Features & Add-ons
nl: Premium functies & add-ons

en: Create seamless user experiences that guide visitors through your sales funnel with conditional logic and integrations.
nl: Creëer naadloze gebruikerservaringen die bezoekers door je sales funnel leiden met voorwaardelijke logica en integraties.

en: Better Conversions
nl: Betere conversies

en: Get fast, professional support from our team of experts who can help you implement even the most complex form workflows.
nl: Krijg snel professionele ondersteuning van ons team van experts die je kunnen helpen bij het implementeren van zelfs de meest complexe formulierworkflows.

en: Priority Support
nl: Prioriteit ondersteuning

en: Transform Contact Form 7 into a powerful lead generation and business automation tool with integrations to your favorite services.
nl: Maak van Contact Form 7 een krachtig gereedschap voor lead generatie en bedrijfsautomatisering met integraties voor je favoriete diensten.

en: Enhanced Functionality
nl: Verbeterde functionaliteit

en: Send instant text notifications to admins or users when forms are submitted.
nl: Verzend directe tekstmeldingen naar beheerders of gebruikers wanneer formulieren zijn ingediend.

en: Twilio SMS Notifications
nl: Twilio SMS meldingen

en: Sync contacts, deals, and custom properties with your HubSpot CRM.
nl: Synchroniseer contactpersonen, deals en aangepaste eigenschappen met je HubSpot CRM.

en: Available in the Enterprise plan
nl: Beschikbaar in het ondernemingsplan

en: Create leads, contacts, and custom objects in Salesforce automatically.
nl: Maak automatisch leads, contactpersonen en aangepaste objecten in Salesforce.

en: Process credit card payments seamlessly with complete checkout flow.
nl: Verwerk creditcardbetalingen naadloos met volledige afrekenen flow.

en: Accept secure payments and donations directly through your forms.
nl: Accepteer veilige betalingen en donaties direct via je formulieren.

en: Grow your email list by syncing form submissions directly to Mailchimp.
nl: Laat je e-maillijst groeien door formulier indieningen direct te synchroniseren met Mailchimp.

en: Trigger automations from Contact Form 7 to Zapier, Make, and more using simple webhooks.
nl: Activeer automatiseringen van Contact Form 7 naar Zapier, Make en meer met eenvoudige webhooks.

en: Turn form submissions into custom post types with full field mapping.
nl: Maak van formulier indieningen extra berichttypes met volledige veld mapping.

en: Create WordPress Posts
nl: WordPress berichten maken

en: Run custom JavaScript code on form submission.
nl: Aangepaste JavaScript code uitvoeren bij het indienen van een formulier.

en: Create intelligent workflows with if/then rules based on user input.
nl: Maak intelligente workflows met als/dan regels op basis van gebruikersinvoer.

en: Create branded PDF documents, receipts, and certificates from submissions.
nl: Maak gepersonaliseerde PDF documenten, ontvangstbewijzen en certificaten van inzendingen.

en: PDF Generation
nl: PDF generatie

en: Display a customizable Thank You popup after each submission.
nl: Toon een aanpasbare bedankt pop-up na elke inzending.

en: Available in the Starter plan
nl: Beschikbaar in het startersplan

en: Nested conditions for complex scenarios
nl: Geneste voorwaarden voor complexe scenario's

en: Conditionally enable/disable any action
nl: Elke actie voorwaardelijk in-/uitschakelen

en: Compare form field values with operators
nl: Formulier veldwaarden vergelijken met operatoren

en: Multiple conditions with AND/OR logic
nl: Meerdere voorwaarden met en/of logica

en: Create powerful conditional flows based on form inputs. Redirect users to different pages, send different emails, or trigger specific actions based on what they submit.
nl: Maak krachtige voorwaardelijke flows op basis van formulierinvoer. Stuur gebruikers door naar verschillende pagina's, stuur verschillende e-mails of activeer specifieke acties op basis van wat ze insturen.

en: Dynamic post-submission actions
nl: Dynamische acties na verzending

en: Available in the Business plan
nl: Beschikbaar in het businessplan

en: Webhook testing and validation
nl: Webhook testen en valideren

en: Dynamic data mapping from form fields
nl: Dynamische gegevenstoewijzing van formuliervelden

en: Custom headers and authentication
nl: Aangepaste headers en authenticatie

en: POST, GET, PUT, DELETE methods
nl: POST, GET, PUT, DELETE methoden

en: Send form data to any external service or API using webhooks. Perfect for integrating with custom systems or third-party services.
nl: Verzend formuliergegevens naar een externe dienst of API met webhooks. Perfect voor integratie met aangepaste systemen of diensten van derden.

en: Connect to any external service
nl: Verbinding maken met een externe dienst

en: Webhook Integration
nl: Webhook integratie

en: Learn about Pro
nl: Leer over Pro

en: Set File
nl: Bestand instellen

en: Clear
nl: Wis

en: Remove File
nl: Bestand verwijderen

en: Add OR group
nl: Toevoegen of groeperen

en: Remove image
nl: Afbeelding verwijderen

en: Set Image
nl: Afbeelding instellen

en: Default is: show.
nl: Standaard is: weergeven.

en: Display this field on Entries.
nl: Toon dit veld bij vermeldingen.

en: Display on Entries list
nl: Toont de lijst met vermeldingen

en: Set a custom label name for this field
nl: Stel een aangepaste labelnaam in voor dit veld

note: translators: %1$s is replaced with the opening link tag, %2$s is replaced with the closing link tag
en: You can add actions that will be fired on submission. For details and support check %1$sout our add-ons%2$s.
nl: Je kunt acties toevoegen die worden uitgevoerd bij het indienen. Kijk voor details en ondersteuning %1$suit onze add-ons %2$s.

en: Get Pro version
nl: Verkrijg de Pro versie

en: This integration requires an extension
nl: Deze integratie vereist een extensie

en: Search actions
nl: Zoekopdracht acties

en: Send Sms With Twilio
nl: SMS verzenden met Twilio

en: Redirect to Paypal
nl: Omleiden naar PayPal

en: Collect Payments With Stripe
nl: Verzamel betalingen met Stripe

en: Create Post
nl: Maak bericht

en: Popup
nl: Pop-up

en: Premium Features
nl: Premium functies

en: Data Management
nl: Gegevensbeheer

en: Basic Actions
nl: Basisacties

en: Redirection settings
nl: Omleiding instellingen

en: File not found in storage
nl: Bestand niet gevonden in opslag

en: Invalid file path
nl: Ongeldig bestandspad

en: File path not found
nl: Bestandspad niet gevonden

en: File information not found
nl: Bestandsinformatie niet gevonden

en: Submission Details
nl: Details inzending

en: Entries of the Contact Form 7 saved via Save Entry action.
nl: Invoer van Contact Form 7 opgeslagen via opslaan invoer actie.

en: Entries
nl: Inzendingen

note: translators: %s: the value of example.
en: e.g.: %s
nl: bijv: %s

en: Field
nl: Veld

en: No leads found to export.
nl: Geen aanwijzingen gevonden om te exporteren.

en: Error
nl: Fout

en: Loading
nl: Aan het laden

en: Close Preview
nl: Sluit voorbeeld

en: Copy the value to clipboard
nl: Kopieer de waarde naar het klembord

en: Delete
nl: Verwijderen

note: translators: Uppercase is intentional. This add a new condition rule.
en: AND
nl: EN

note: translators: This text is displayed as a heading for conditional logic actions. Uppercase IF is intentional.
en: Run this action IF
nl: Voer deze actie uit als

en: Select Field
nl: Selecteer veld

en: Missing License
nl: Ontbrekende licentie

en: License Disabled
nl: Licentie uitgeschakeld

en: No Activations Left
nl: Geen activeringen meer

en: Product Name Mismatch
nl: Productnaam komt niet overeen

en: Site Inactive
nl: Site inactief

en: Invalid License
nl: Ongeldige licentie

en: License Revoked
nl: Licentie ingetrokken

en: Expired
nl: Verlopen

note: translators: %s: the data when the license expired.
en: Expired on %s
nl: Verlopen op %s

note: translators: %s: the data until the license is active.
en: Active until %s
nl: Actief tot %s

en: Inactive
nl: Inactief

en: Not installed
nl: Niet geïnstalleerd

en: Run Javascript code when forms are submitted.
nl: Voer JavaScript code uit wanneer formulieren worden ingediend.

en: Fire Javascript Integration
nl: Fire JavaScript integratie

en: Send SMS notifications via Twilio when forms are submitted.
nl: Verzend SMS meldingen via Twilio wanneer formulieren worden ingediend.

en: Twilio Integration
nl: Twilio integratie

en: Display custom popups after form submission based on conditions.
nl: Toon aangepaste pop-ups na het indienen van een formulier op basis van voorwaarden.

en: Popup Handler
nl: Pop-up handler

en: Subscribe form users to your Mailchimp lists with custom field mapping.
nl: Abonneer formuliergebruikers op je Mailchimp lijsten met aangepaste veldtoewijzing.

en: Mailchimp Integration
nl: Mailchimp integratie

en: Add advanced conditional logic to control what happens after form submission.
nl: Voeg geavanceerde voorwaardelijke logica toe om te bepalen wat er gebeurt na het verzenden van een formulier.

en: Process payments through Stripe payment gateway with your contact forms.
nl: Verwerk betalingen via Stripe betaal gateway met je contactformulieren.

en: Generate PDF documents from form submissions with customizable templates.
nl: Genereer PDF documenten van ingezonden formulieren met aanpasbare templates.

en: PDF Generator
nl: PDF generator

en: Send form submissions directly to your HubSpot CRM with custom field mapping.
nl: Verzend formulier indieningen rechtstreeks naar je HubSpot CRM met aangepaste veld mapping.

en: HubSpot Integration
nl: HubSpot integratie

en: Trigger automations with Zapier, Make, and more using simple webhooks.
nl: Trigger automatiseringen met Zapier, Make en meer met eenvoudige webhooks.

en: Send contact form data directly to your Salesforce CRM instance.
nl: Verstuur contactformuliergegevens rechtstreeks naar je Salesforce CRM instance.

en: Connect your forms to PayPal for payment processing with customizable actions.
nl: Verbind je formulieren met PayPal voor het verwerken van betalingen met aanpasbare acties.

en: Create WordPress posts, pages or custom post types from form submissions.
nl: Maak WordPress berichten, pagina's of extra berichttypes van formulier indieningen.

en: Post Creation
nl: Bericht creatie

en: Form Submissions
nl: Formulier inzendingen

en: Choose a form
nl: Kies een formulier

en: No submissions.
nl: Geen inzendingen.

en: Authenticator Error
nl: Authenticator fout

en: Check the documentation to learn more
nl: Lees verder in de documentatie

en: Enable Conditional Logic
nl: Inschakelen voorwaardelijke logica

en: Click Here.
nl: Klik hier.

en: To deactivate the plugin you can
nl: Om de plugin te deactiveren kun je

en: If you want to customize the widget settings you can do it here:
nl: Als je de instellingen van de widget wilt aanpassen, kun je dat hier doen:

en: The plugin is now active on your website.
nl: De plugin is nu actief op je site.

en: Thank you for installing accessibe!
nl: Bedankt voor het installeren van accessibe!

en: We recommend you to install accessiBe
nl: We raden je aan om accessiBe te installeren

en: Semi/Not Compliant
nl: Half/niet conform

en: You're all good.
nl: Het gaat goed met je.

en: Compliant
nl: Conform

en: Results guide:
nl: Resultaten gids:

en: Please wait a few seconds while we process your website accessibility report.
nl: Wacht een paar seconden terwijl we je site toegankelijkheidsrapport verwerken.

en: Create A 30-Day Trial Account
nl: Maak een 30-dagen proefaccount aan

en: Accessibility statement and certificate of performance
nl: Toegankelijkheidsverklaring en prestatiecertificaat

en: Compliant.
nl: Conform.

en: Add a single line of code for 24/7 automated compliance
nl: Voeg een enkele regel code toe voor 24/7 geautomatiseerde naleving

en: Effortless.
nl: Moeiteloos.

en: $49/month, free trial, no credit card required
nl: $49/maand, gratis proefabonnement, geen creditcard vereist

en: Affordable.
nl: Betaalbaar.

en: The #1 Fully Automated Web Accessibility Solution for ADA & WCAG Compliance
nl: De #1 volledig geautomatiseerde oplossing voor webtoegankelijkheid voor naleving van ADA & WCAG

en: Blind person hero image
nl: Blind persoon hero afbeelding

en: Required data is missing
nl: Vereiste gegevens ontbreken

en: use the same structure used on Contact Form 7
nl: gebruik dezelfde structuur als op Contact Form 7

en: Email Format
nl: E-mail format

en: Bcc
nl: BCC

en: Cc
nl: CC

en: To
nl: Naar

en: Save Entry
nl: Bericht opslaan

note: translators: %s: the tag to use: '[get_param param="your-name"]' .
en: You can use this tag on the target page to collect the data transferred: %s
nl: Je kunt deze tag gebruiken op de doelpagina om de overgedragen gegevens te verzamelen: %s

note: translators: $s: the example.
en: You can build a custom URL like this: %s
nl: Je kunt een aangepaste URL maken zoals deze: %s

en: Learn More
nl: Lees verder

en: Honeypot creates a random number of anti-spam fields on your form. If a robot fills out one of these fields the submission is marked as spam.
nl: Honeypot creëert een willekeurig aantal anti-spam velden op je formulier. Als een robot een van deze velden invult, wordt de inzending gemarkeerd als spam.

en: You can use form tags to add data from the submission.
nl: Je kunt formulier tags gebruiken om gegevens van de inzending toe te voegen.

en: CF7 Redirection
nl: CF7 omleiding

en: Redirection Dashboard
nl: Omleidingsdashboard

en: Licenses
nl: Licenties

en: No Actions Available.
nl: Geen acties beschikbaar.

en: Action
nl: Actie

en: Hide This Special Offer
nl: Verberg deze speciale aanbieding

en: Scan my website again.
nl: Scan mijn site nog eens.

en: Hide this special offer
nl: Verberg deze speciale aanbieding

en: Terms of Service
nl: Dienstvoorwaarden

en: By signing up you agree to our
nl: Door je aan te melden ga je akkoord met onze

en: 8+ Characters
nl: 8+ tekens

en: Your Password
nl: Je wachtwoord

en: Your Full Name
nl: Je volledige naam

en: Your Email Address
nl: Je e-mailadres

en: Create a Free Account!
nl: Maak gratis een account aan!

en: This Domain Is Already Registered
nl: Dit domein is al geregistreerd

en: Footer Html
nl: Footer HTML

en: Trigger Border Radius (%) Mobile
nl: Trigger radius (%) mobiel

en: Trigger Offset X (Pixels) Mobile
nl: Offset trigger X (pixels) mobiel

en: Trigger Position (X) Mobile
nl: Trigger positie (X) mobiel

en: Trigger Size Mobile
nl: Grootte trigger mobiel

en: Trigger Offset Y (Pixels)
nl: Trigger offset Y (pixels)

en: Bottom
nl: Onderkant

en: Top
nl: Bovenkant

en: Trigger Offset X (Pixels)
nl: Trigger offset X (pixels)

en: Trigger Position (X)
nl: Trigger positie (X)

en: Trigger Border Radius (%)
nl: Trigger radius (%)

en: Left
nl: Links

en: Right
nl: Rechts

en: Widget Position
nl: Widget positie

en: Widget Language
nl: Widget taal

en: Link To Feedback
nl: Link naar feedback

en: Link To Statment
nl: Link naar verklaring

en: Large
nl: Groot

en: Small
nl: Klein

en: Trigger Size
nl: Grootte trigger

en: Trigger Icon
nl: Trigger icoon

en: Trigger Color
nl: Kleur trigger

en: Main Color
nl: Hoofdkleur

en: Hide Trigger
nl: Verbergen trigger

en: Hide On Mobile
nl: Verberg op mobiel

en: Successfully activated
nl: Succesvol geactiveerd

en: Eliminate Duplicates.
nl: Duplicaten verwijderen.

en: Eliminate Duplicates
nl: Verwijder duplicaten

en: Send your leads to monday.
nl: Stuur je leads naar maandag.

en: Monday Integration
nl: Maandag integratie

en: Each header in a new line
nl: Elke header in een nieuwe regel

en: Additional Headers
nl: Aanvullende headers

en: Spanish
nl: Spaans

en: Russian
nl: Russisch

en: Portuguese
nl: Portugees

en: Japanese
nl: Japans

en: Italian
nl: Italiaans

en: Hebrew
nl: Hebreeuws

en: German
nl: Duits

en: French
nl: Frans

en: Dutch
nl: Nederlands

en: Arabic
nl: Arabisch

en: American English
nl: Amerikaans Engels

en: Åland Islands
nl: Åland Eilanden

en: Western Sahara
nl: West Sahara

en: Wallis and Futuna
nl: Wallis en Futuna

en: Vatican City
nl: Vaticaanstad

en: Uzbekistan
nl: Oezbekistan

en: Unknown or Invalid Region
nl: Onbekende of ongeldige regio

en: United States
nl: Verenigde Staten

en: United Kingdom
nl: Verenigd Koninkrijk

en: United Arab Emirates
nl: Verenigde Arabische Emiraten

en: Union of Soviet Socialist Republics
nl: Unie van Socialistische Sovjetrepublieken

en: Ukraine
nl: Oekraïne

en: U.S. Virgin Islands
nl: Amerikaanse Maagdeneilanden

en: U.S. Miscellaneous Pacific Islands
nl: V.S. Diverse eilanden in de stille oceaan

en: U.S. Minor Outlying Islands
nl: Kleine afgelegen eilanden van de Verenigde Staten

en: Turks and Caicos Islands
nl: Turks en Caicos Eilanden

en: Turkey
nl: Turkije

en: Tunisia
nl: Tunesië

en: Trinidad and Tobago
nl: Trinidad en Tobago

en: Timor-Leste
nl: Oost-Timor

en: Tajikistan
nl: Tadzjikistan

en: São Tomé and Príncipe
nl: Sao Tomé en Principe

en: Syria
nl: Syrië

en: Switzerland
nl: Zwitserland

en: Sweden
nl: Zweden

en: Svalbard and Jan Mayen
nl: Svalbard en Jan Mayen

en: Sudan
nl: Soedan

en: Spain
nl: Spanje

en: South Korea
nl: Zuid Korea

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
nl: Zuid Georgië en de Zuidelijke Sandwich Eilanden

en: South Africa
nl: Zuid Afrika

en: Somalia
nl: Somalië

en: Solomon Islands
nl: Solomon eilanden

en: Slovenia
nl: Slovenië

en: Slovakia
nl: Slowakije

en: Seychelles
nl: Seychellen

en: Serbia and Montenegro
nl: Servië en Montenegro

en: Serbia
nl: Servië

en: Saudi Arabia
nl: Saoedi Arabië

en: Saint Vincent and the Grenadines
nl: Saint Vincent en de Grenadines

en: Saint Pierre and Miquelon
nl: Saint Pierre en Miquelon

en: Saint Martin
nl: Sint Maarten

en: Saint Lucia
nl: Sint Lucia

en: Saint Kitts and Nevis
nl: St. Kitts en Nevis

en: Saint Helena
nl: Sint Helena

en: Rwanda
nl: Roewanda

en: Russia
nl: Rusland

en: Romania
nl: Roemenië

en: Qatar
nl: Katar

en: Poland
nl: Polen

en: Pitcairn Islands
nl: Pitcairn eilanden

en: Philippines
nl: Philippijnen

en: Yemen, Democratic
nl: Jemen Democratisch

en: Panama Canal Zone
nl: Panama Kanaal

en: Palestinian Territories
nl: Palestijnse grondgebieden

en: Pacific Islands Trust Territory
nl: Pacific islands trust territory

en: Norway
nl: Noorwegen

en: Northern Mariana Islands
nl: Noordelijke Mariana eilanden

en: North Vietnam
nl: Noord Vietnam

en: North Korea
nl: Noord Korea

en: Norfolk Island
nl: Norfolk Eiland

en: New Zealand
nl: Nieuw-Zeeland

en: New Caledonia
nl: Nieuw-Caledonië

en: Neutral Zone
nl: Neutrale zone

en: Netherlands Antilles
nl: Nederlandse antillen

en: Netherlands
nl: Nederland

en: Namibia
nl: Namibië

en: Myanmar [Burma]
nl: Myanmar [Birma]

en: Morocco
nl: Marokko

en: Mongolia
nl: Mongolië

en: Moldova
nl: Moldavië

en: Midway Islands
nl: Midway eilanden

en: Micronesia
nl: Micronesië

en: Metropolitan France
nl: Metropool Frankrijk

en: Mauritania
nl: Mauritanië

en: Marshall Islands
nl: Marshalleilanden

en: Maldives
nl: Malediven

en: Malaysia
nl: Maleisië

en: Macedonia
nl: Macedonië

en: Luxembourg
nl: Luxemburg

en: Lithuania
nl: Litouwen

en: Libya
nl: Libië

en: Lebanon
nl: Libanon

en: Latvia
nl: Letland

en: Kyrgyzstan
nl: Kirgizië

en: Kuwait
nl: Koeweit

en: Kenya
nl: Kenia

en: Kazakhstan
nl: Kazachstan

en: Johnston Island
nl: Johnston eiland

en: Italy
nl: Italië

en: Israel
nl: Israël

en: Isle of Man
nl: Eiland man

en: Ireland
nl: Ierland

en: Iraq
nl: Irak

en: Indonesia
nl: Indonesië

en: Iceland
nl: IJsland

en: Hungary
nl: Hongarije

en: Hong Kong SAR China
nl: Hong kong SAR china

en: Heard Island and McDonald Islands
nl: Heard eiland en mcDonald eilanden

en: Haiti
nl: Haïti

en: Guinea-Bissau
nl: Guinee-Bissau

en: Guinea
nl: Guinee

en: Greenland
nl: Groenland

en: Greece
nl: Griekenland

en: Germany
nl: Duitsland

en: French Southern and Antarctic Territories
nl: Franse zuidelijke en antarctische gebieden

en: French Southern Territories
nl: Franse Zuidelijke Gebieden

en: French Polynesia
nl: Frans-Polynesië

en: French Guiana
nl: Frans Guyana

en: France
nl: Frankrijk

en: Faroe Islands
nl: Faeroër Eilanden

en: Falkland Islands
nl: Falkland Eilanden

en: Ethiopia
nl: Ethiopië

en: Estonia
nl: Estland

en: Equatorial Guinea
nl: Equatoriaal-Guinea

en: Egypt
nl: Egypte

en: East Germany
nl: Oost Duitsland

en: Dronning Maud Land
nl: Dronning maud land

en: Dominican Republic
nl: Dominicaanse Republiek

en: Denmark
nl: Denemarken

en: Côte d’Ivoire
nl: Ivoorkust

en: Czech Republic
nl: Tsjechische Republiek

en: Croatia
nl: Kroatië

en: Cook Islands
nl: Cook eilanden

en: Congo - Kinshasa
nl: Congo Kinshasa

en: Congo - Brazzaville
nl: Congo Brazzaville

en: Comoros
nl: Comoren

en: Cocos [Keeling] Islands
nl: Cocos (Keeling) Eilanden

en: Christmas Island
nl: Kersteiland

en: Chile
nl: Chili

en: Chad
nl: Tsjaad

en: Central African Republic
nl: Centraal Afrikaanse Republiek

en: Cayman Islands
nl: Kaaiman Eilanden

en: Cape Verde
nl: Kaapverdië

en: Canton and Enderbury Islands
nl: Canton en Enderby eilanden

en: Cameroon
nl: Kameroen

en: Cambodia
nl: Cambodja

en: Burundi
nl: Boeroendi

en: Bulgaria
nl: Bulgarije

en: British Virgin Islands
nl: Britse Maagdeneilanden

en: British Indian Ocean Territory
nl: Brits Indische Oceaanterritorium

en: British Antarctic Territory
nl: Brits antarctisch gebied

en: Brazil
nl: Brazilië

en: Bosnia and Herzegovina
nl: Bosnië en Herzegovina

en: Belgium
nl: België

en: Belarus
nl: Wit-Rusland

en: Bahrain
nl: Bahrein

en: Bahamas
nl: Bahama's

en: Azerbaijan
nl: Azerbeidzjan

en: Austria
nl: Oostenrijk

en: Australia
nl: Australië

en: Armenia
nl: Armenië

en: Argentina
nl: Argentinië

en: Antigua and Barbuda
nl: Antigua en Barbuda

en: American Samoa
nl: Amerikaans Samoa

en: Algeria
nl: Algerije

en: Albania
nl: Albanië

en: Contact Form Redirection
nl: Contact Form doorverwijzing

en: Error: Contact Form 7 version is too old. Redirection for Contact Form 7 is compatible from version 4.8 and above. Please update Contact Form 7.
nl: Fout: versie van Contact Form 7 is te oud. Redirection voor Contact Form is compatibel vanaf versie 4.8 en hoger. Update Contact Form 7.

en: Error: It is recommended to deactivate and remove Contact Form 7 to API plugin.
nl: Fout: het wordt aanbevolen om Contact Form 7 naar API plugin te deactiveren en te verwijderen.

en: Error: It is recommended to deactivate and remove Redirection for Contact Form 7 plugin for the PRO version to work.
nl: Fout: het wordt aanbevolen om Redirection for Contact Form 7 plugin te deactiveren en te verwijderen om de PRO versie te laten werken.

en: Send slack message.
nl: Verzend Slack bericht.

en: Send slack message
nl: Verzend Slack bericht

en: Send sms to yourself or your users with twlio.
nl: Verzend sms'jes naar jezelf of je gebruikers met twlio.

en: Send sms with twlio
nl: Sms verzenden met twlio

en: Send your leads to hubspot.
nl: Stuur je leads naar Hubspot.

en: Hubspot Integration
nl: Hubspot integratie

en: Send your leads to Salesforce.
nl: Stuur je leads naar Salesforce.

en: Salesforce Integration
nl: Integratie met Salesforce

en: Subscribe users to Mailchimp. Auto subscribe submitted forms.
nl: Abonneer gebruikers op Mailchimp. Automatisch inschrijven ingediende formulieren.

en: Subscribe to Mailchimp
nl: Abonneren op Mailchimp

en: Create registration form instead of WordPress default registration screen.
nl: Registratie formulier maken in plaats van het standaard registratie scherm van WordPress.

en: Custom Registration Forms
nl: Aangepaste registratie formulieren

en: Create custom login forms.
nl: Maak aangepaste login formulieren.

en: Custom Login Forms
nl: Aangepaste login formulieren

en: Create any post with post meta and taxonomy assigments.
nl: Maak een willekeurig bericht met bericht meta en taxonomy assigments.

en: Create Posts
nl: Berichten maken

en: Display popup message after form submission success.
nl: Toon pop-up bericht na succesvolle indiening formulier.

en: Thank You Popup
nl: Dank je pop-up

en: Manage your form error messages by defining each field with its own message.
nl: Beheer je formulier fout berichten door elk veld zijn eigen bericht te geven.

en: Custom Validations
nl: Aangepaste validaties

en: RESTful POST/GET/PUT/DELETE send to remote server (json/xml/params)
nl: RESTful POST/GET/PUT/DELETE verzenden naar externe server (json/xml/params)

en: API Integrations
nl: API integraties

en: Collect payments with your Contact Form 7 form. Setup product details and custom stripe fields.
nl: Verzamel betalingen met je Contact Form 7 formulier. Stel productgegevens en aangepaste Stripe velden in.

en: Stripe Integration
nl: Stripe integratie

en: Collect payments with your Contact Form 7 form. Setup product details and custom paypal fields.
nl: Verzamel betalingen met je Contact Form 7 formulier. Stel productdetails en aangepaste PayPal velden in.

en: PayPal Integration
nl: PayPal integratie

en: Easily create and send PDF files generated automaticaly.
nl: Eenvoudig automatisch gegenereerde PDF bestanden maken en verzenden.

en: Create PDF
nl: Maak PDF

en: Powerful conditional rules management. Set if/or rules for each of your actions.
nl: Krachtig beheerder van voorwaardelijke regels. Stel als/of regels in voor elk van je acties.

en: Please save your form
nl: Sla je formulier op

en: Response code
nl: Reactie code

en: Error!
nl: Fout!

en: Response
nl: Reactie

en: Request
nl: Aanvraag

en: Select File
nl: Selecteer bestand

en: Perform actions on the submitted value
nl: Acties uitvoeren op de ingediende waarde

en: Function
nl: Functie

en: Which value to send
nl: Welke waarde te versturen

en: Value
nl: Waarde

en: Send default values if not selected by the user
nl: Standaard waarden verzenden wanneer niet geselecteerd door de gebruiker

en: Defaults
nl: Standaarden

en: The Matching 3rd-Party field name as your api provider required
nl: De overeenkomstige veldnaam van de derde partij als je API provider vereist

en: Matching 3rd-Party Field Name
nl: Bijpassende veldnaam van derden

en: Form Field Name
nl: Formulier veldnaam

en: Current Logged In User
nl: Huidige ingelogde gebruiker

en: Select Image
nl: Afbeelding selecteren

en: Field Label
nl: Veld label

en: Form fields
nl: Formulier velden

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Save
nl: Opslaan

en: License Key
nl: Licentiesleutel

en: Deactivate
nl: Deactiveren

en: Get It
nl: Haal het

en: Activate
nl: Activeer

en: Add Action
nl: Actie toevoegen

en: Active
nl: Actief

en: Title
nl: Titel

en: No.
nl: Nee.

en: Submission Actions
nl: Indiening acties

en: Close
nl: Sluiten

en: To use the value input through this field in a mail field, you need to insert the corresponding mail-tag into the field on the Mail tab.
nl: Om de ingegeven waarde via dit veld in een mail veld te gebruiken, moet je de overeenkomende mail tag in het veld op de Mail tab invoegen.

en: Insert Tag
nl: Tag invoegen

en: Class attribute
nl: Klasse attribuut

en: Id attribute
nl: Id attribuut

en: Use this text as the placeholder of the field
nl: Gebruik deze tekst als plaatshouder van het veld

en: Default value
nl: Standaard waarde

en: Name
nl: Naam

en: Required field
nl: Vereist veld

en: Field type
nl: Veldtype

en: Generate a form-tag for a single-line plain password input field.
nl: Genereer een formulier tag voor een eenregelig gewoon wachtwoord invoerveld.

en: password
nl: wachtwoord

en: The telephone number is invalid.
nl: Het telefoon nummer is ongeldig.

en: Telephone number that the sender entered is invalid
nl: Het telefoon nummer dat de verzender heeft ingevoerd is ongeldig

en: The URL is invalid.
nl: De URL is ongeldig.

en: URL that the sender entered is invalid
nl: URL die de afzender heeft ingevoerd is ongeldig

en: The e-mail address entered is invalid.
nl: Het ingevoerde e-mail adres is ongeldig.

en: Email address that the sender entered is invalid
nl: Het door de afzender ingevoerde e-mail adres is ongeldig

en: Settings
nl: Instellingen

en: Migrated Data from Old Plugin
nl: Gemigreerde gegevens van oude plugin

en: Migrated Redirect Action From Old Plugin
nl: Gemigreerde omleiding actie van oude plugin

en: Migrated Javascript Action From Old Plugin
nl: Gemigreerde JavaScript actie van oude plugin

en: New Action
nl: Nieuwe actie

en: Extra profile information
nl: Extra profielinformatie

en: Reset all Settings - BE CAREFUL! this will delete all Redirection for Contact Form 7 data.
nl: Reset alle instellingen - LET OP! Hierdoor worden alle gegevens van omleidingen voor Contact Form 7 verwijderd.

en: This will open the actions post type and display debug feature.
nl: Dit opent de acties berichttype en toont de debug functie.

en: Global Settings
nl: Globale instellingen

en: Action Meta
nl: Actie meta

en: Redirection For Contact Form 7 Actions
nl: Omleiding voor Contact Form 7 acties

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Action
nl: Actie

[ctx: Post Type General Name]
en: Actions
nl: Acties

en: Filter items list
nl: Filter items lijst

en: Items list navigation
nl: Items lijst navigatie

en: Items list
nl: Items lijst

en: Uploaded to this item
nl: Geüpload naar dit item

en: Insert into item
nl: Invoegen in item

en: Use as featured image
nl: Als uitgelichte afbeelding gebruiken

en: Remove featured image
nl: Uitgelichte afbeelding verwijderen

en: Set featured image
nl: Uitgelichte afbeelding instellen

en: Featured Image
nl: Uitgelichte afbeelding

en: Not found in Trash
nl: Niet gevonden in prullenbak

en: Not found
nl: Niet gevonden

en: Search Item
nl: Zoek item

en: View Items
nl: Bekijk items

en: View Item
nl: Bekijk item

en: Update Item
nl: Item updaten

en: Edit Item
nl: Bewerk item

en: New Item
nl: Nieuw item

en: Add New
nl: Nieuwe toevoegen

en: Add New Item
nl: Voeg nieuw item toe

en: Parent Item:
nl: Hoofd item:

en: Item Attributes
nl: Item attributen

en: Item Archives
nl: Item archieven

en: Post Type
nl: Berichttype

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Entry
nl: Invoer

[ctx: Post Type General Name]
en: Entries
nl: Inzendingen

en: View
nl: Bekijken

en: Lead from contact form:
nl: Lead van contactformulier:

en: Preview
nl: Voorbeeld

en: Form
nl: Formulier

en: Form does not exist
nl: Formulier bestaat niet

en: Export
nl: Exporteren

en: Preview is not available: save lead action does not exist
nl: Voorbeeld is niet beschikbaar: opslaan lead actie bestaat niet

en: File
nl: Bestand

en: Your value here
nl: Je waarde hier

en: Is Not Empty
nl: Is niet leeg

en: Is Empty
nl: Is leeg

en: Greater than
nl: Groter dan

en: Less than
nl: Minder dan

en: Does not Contain
nl: Bevat niet

en: Contains
nl: Bevat

en: Non Equal
nl: Niet gelijk

en: Equal
nl: Gelijk

en: OR
nl: OF

en: You need to save your form
nl: Je moet je formulier opslaan

en: This form no longer exists
nl: Dit formulier bestaat niet meer

en: Actions
nl: Acties

note: translators: %s: Destination path
en: Cannot create %s. Please create a directory manualy or fix permission issue.
nl: Kan %s niet aanmaken. Maak handmatig een folder aan of repareer het toestemming probleem.

en: New Block
nl: Nieuw blok

en: Duplicate
nl: Dupliceren

en: Move to trash
nl: Verplaats naar prullenbak

en: Edit
nl: Bewerken

en: Conditional Logic
nl: Conditionele logica

en: These tags are available only inside the loop as described by the plugin author
nl: Deze tags zijn alleen beschikbaar binnen de loop zoals beschreven door de auteur van de plugin

en: Available mail tags
nl: Beschikbare mail tags

en: Select
nl: Selecteer

en: Cannot download the file
nl: Kan het bestand niet downloaden

en: Rule title
nl: Regel titel

en: Rule Title
nl: Regel titel

en: When email action is enabled the default Contact Form 7 mailing feature will be disabled.
nl: Wanneer de e-mail actie is ingeschakeld zal de standaard Contact Form 7 mailing functie worden uitgeschakeld.

en: Use plain text email
nl: Gebruik e-mail in platte tekst

en: Add your form attachments shortcodes here
nl: Voeg hier je formulier bijlagen short codes toe

note: translators: email subject.
en: Subject
nl: Onderwerp

en: name <address>
nl: naam <address>

en: From:
nl: Van:

en: Email addresses separated by comma (,)
nl: E-mail adressen gescheiden door een komma (,)

en: Send Email
nl: Verzend e-mail

en: XML Structure is incorrect
nl: De XML structuur is onjuist

en: Missing url
nl: Ontbrekende URL

en: No preview defined
nl: Geen voorbeeld gedefinieerd

en: Tags mapping
nl: Tags in kaart brengen

en: Redirection will always be the last action regardless of the actions order.
nl: Omleiding zal altijd de laatste actie zijn, ongeacht de volgorde van de acties.

note: translators:%s the action status name
en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

note: translators:%s the action status name
en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: if this is off the rule will not be applied
nl: als dit uit staat, wordt de regel niet toegepast

en: Number of seconds
nl: Aantal seconden

en: How many seconds to delay
nl: Hoeveel seconden vertraging

en: Fields to pass as URL query parameters, separated by commas:
nl: Velden om door te geven als URL query parameters, gescheiden door komma's:

en: Encode passed query parameters
nl: Doorgegeven query parameters coderen

en: Pass specific fields from the form as URL query parameters
nl: Geef specifieke velden uit het formulier door als URL zoekparameters

en: Pass all the fields from the form as URL query parameters
nl: Geef alle velden uit het formulier door als URL zoekparameters

en: This option might not work as expected, since browsers often block popup windows. This option depends on the browser settings.
nl: Deze optie werkt mogelijk niet zoals verwacht, omdat browsers vaak pop-up vensters blokkeren. Deze optie is afhankelijk van de browserinstellingen.

en: Open page in a new tab
nl: Open pagina in een nieuwe tab

en: Redirect as X-WWW-FORM-URLENCODED (Form Post)
nl: Omleiden als X-WWW-FORM URLENCODED (Formulier bericht)

en: Select a page
nl: Selecteer een pagina

en: Use custom URL
nl: Gebruik aangepaste URL

en: Redirect
nl: Omleiden

en: Something went wrong
nl: Er is iets fout gegaan

en: This option is for developers only - use with caution. If the plugin does not redirect after you have added scripts, it means you have a problem with your script. Either fix the script, or remove it.
nl: Deze optie is alleen voor ontwikkelaars - Gebruik deze met voorzichtigheid. Als de plugin niet doorverwijst nadat je scripts hebt toegevoegd, betekent dit dat je een probleem hebt met je script. Herstel het script of verwijder het.

en: Warning!
nl: Waarschuwing!

en: Notice!
nl: Bericht!

en: Paste your JavaScript here
nl: Plak je JavaScript hier

en: (Don't use <script> tags)
nl: (Gebruik geen <script> tags)

en: Paste your JavaScript here.
nl: Plak je JavaScript hier.

en: Fire JavaScript
nl: Activeer JavaScript

en: Unable to add this request. A valid email address or username must be supplied
nl: Het is niet gelukt deze aanvraag toe te voegen. We hebben een geldig e-mail adres of gebruiker naam nodig

en: Request added successfully.
nl: Aanvraag met succes toegevoegd.

en: Confirmation request initiated successfully.
nl: Bevestiging aanvraag succesvol gestart.

en: Unable to initiate confirmation request.
nl: Het is niet gelukt om de bevestiging van de aanvraag te initiëren.

en: Send confirmation email
nl: Stuur bevestiging e-mail

en: Email/Username does not exist error message
nl: E-mail/gebruikersnaam bestaat niet fout bericht

en: Add a text field to your form and save it
nl: Voeg een tekst veld toe aan je formulier en sla het op

en: Username field
nl: Gebruikersnaam veld

en: The field that is used for username ([username])
nl: Het veld dat wordt gebruikt voor de gebruikersnaam ([username])

en: Export personal data
nl: Persoonsgegevens exporteren

en: Remove personal data
nl: Verwijder persoonsgegevens

en: Request type
nl: Aanvraag type

en: Erase/Export Data Request
nl: Aanvraag om wissen/exporteren van gegevens

note: Description of the plugin
en: The ultimate add-on for Contact Form 7 - redirect to any page after submission, fire scripts, save submissions in database, and much more options to make Contact Form 7 powerful than ever.
nl: De ultieme add-on voor Contact Form 7 - omleiden naar elke pagina na indiening, brand scripts, sla inzendingen op in de database, en nog veel meer opties om Contact Form 7 krachtiger dan ooit te maken.

en: Use external URL
nl: Gebruik externe URL

en: Error: Please install and activate Contact Form 7.
nl: Fout: installeer en activeer Contact Form 7.
